Tekov

Tekov

Kraj vína a krojov

Vitajte na mieste, kde v minulosti návštevníkov vítala vôňa jedinečnej praženej husacej pečene a pečených „fertáľov“, husacích štvrtí. Tento kraj k tejto úžasnej husacine ponúkal na jeseň čerstvý „burčiak“ dopestovaný na mnohých vinohradoch regiónu.

Z historického hľadiska je Tekov vnímaný hlavne ako stará uhorská župa, ktorá bola súčasťou Rakúsko – Uhorska.  V 21. storočí však územie regiónu Tekov vnímame v kontexte Slovenskej republiky a jeho okresu Levice. Turistická destinácia Región Tekov začína na rozľahlých úrodných nížinách Podunajskej nížiny, na juhu západného Slovenska pri Pohronskom Ruskove a Želiezovciach. Na severe končí na úpätí Štiavnických vrchov, pri Slovenskej bráne blízko Tlmáč a pri baníckom mestečku Pukanec. Na západe Región Tekov ohraničuje okolie obce Veľký Ďúr.  Na východe je to okolie regionálneho mestečka Šahy a obce Plášťovce, ktoré sa nachádzajú už v oblasti  Krupinskej planiny.

Región Tekov zahŕňa teda oblasť Dolného Pohronia, čilejkárskych obcí, obce bohaté na výskyt vzácnej moruše čiernej a historických baníckych obcí a obce bohaté na termálne pramene a výskyt travertínových kôp.

Historické udalosti

1075 – Prvá písomná zmienka o niektorých obciach regiónu

1318 – Prvá zmienka o Levickom hrade

1321 – Povýšenie pukanskej banskej osady na mesto

1685 – Koniec osmanského ohrozenia regiónu

1818 a 1824 – Franz Schubert na dvore Esterházyovcov v Želiezovciach

1869 – Kúpa levického panstva rodinou Schoellerovcov od Esterházyovcov z Galanty

1911 – Postavenie mestského hotela – Hotel Lev, centrum kultúrneho života regiónu

25.3. 1945 – Začiatok bratislavsko-brnianskej operácie pri rieke Hron

viac informácií o regióne nájdete na www.regiontekov.info

čítať viac
čítať menej