Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Obec Čajkov leží v severnej časti Levického okresu, neďaleko rieky Hron. Je súčasťou Nitrianskeho kraja. Čajkovský chotár má rozlohu 2394 ha. Prevažnú časť tvoria hrebene a svahy Štiavnických vrchov. Obec patrí do Tekovského regiónu.

Kultúra

Dodnes je možné vidieť v uliciach Čajkova tradičný tekovský kroj a počuť mäkký typ stredoslovenského nárečia — tzv. čilejkárske nárečie. Aj v dnešnej dobe v obci prežíva remeslo zhotovovania náročných a bohato zdobených krojov. Krojované bábiky z Čajkova sú obľúbeným suvenírom pre domácich, ale aj zahraničných hostí.

Každoročne sa v obci konajú dožinkové slávnosti „Čajkovské vinobranie“, ktorých súčasťou je prehliadka folklórnych súborov spojená s prezentáciou ľudových remesiel a ochutnávkou tradičných jedál Tekovského regiónu.

Vinohradníctvo

Obec Čajkov je známa svojimi vinohradmi a produkciou vína. Vinohradníctvu a pestovaniu hrozna sa venuje väčšina obyvateľov, aj keď pre mnohých z nich už nemá táto činnosť existenčný význam. Čajkovské vinohrady sú súčasťou Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty.

Každý rok v jarných mesiacoch sa v Čajkove koná Oblastná degustácia vín, ktorú organizuje miestny vinohradnícky spolok v spolupráci s obecným úradom.

Turistika

Štiavnické vrchy boli v roku 1979 vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť (CHKO). Do tejto oblasti bola zahrnutá aj severná časť katastrálneho územia Čajkova. Krásy prírody sprístupňuje turistom náučný chodník „Čajkovské bralie“.

 

čítať viac
čítať menej
48.290082, 18.599340