Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Len 125 metrov na východ od Esterházyho kaštieľa sa nachádza pekne formovaná klasicistická budova, od roku 1822 všeobecne nazývaná len ako Soví zámoček . Vznikla na pokyn vtedajšieho majiteľa miestneho  kaštieľa a okolitých statkov, grófa Jána Karola Esterházy de Galantha (1775 – 1834). Potreba pre miestneho grófa vlastniť takýto druh budovy bola podmienená skutočnosťou, že z Viedne sa po druhý raz opäť očakával príchod učiteľa dvoch grófskych dcér, v osobe Franza Schuberta. Dve dievčatá už totiž neboli šantiace deti, ako tomu bolo v roku 1818, keď tu v kaštieli učil Schubert počas svojho prvého pobytu v Želiezovciach, pretože z detí už vyrástli dve krásne slečny. V tej dobe nebolo zlučiteľné s prísnou etikou, aby mladý učiteľ z Viedne býval v spoločnej budove ako jeho žiačky, a tak v roku 1822 dobudovali  tento, od kaštieľa separátne stojaci zámoček pre učiteľov, ale i pre prípadných iných urodzených hostí. Štvormesačný  pobyt F. Schuberta v roku 1824 v hornej izbe želiezovského Sovieho zámočka tak neodškriepiteľne dodal tejto budove nadčasovú hudobnú atmosféru a nevšednosť.

Na prízemí budovy, v priestoroch vtedajšej kuchyne, v rokoch 1842 – 1943 pôsobil navyše  aj  kuchár a svetoznámy cukrár z Viedne Franz Sacher, ktorý tu práve počas týchto rokov, na pozvanie vdovy po Jánovi Karolovi Esterházym, menovite grófky Roziny Esterházy de Galantha (1784 – 1854), pracoval tiež ako šéfkuchár kuchyne v blízkom  miestnom kaštieli. Soví zámoček svoje pomenovanie dostal po dodnes viditeľnom vyobrazení sovy ako znaku múdrosti, na čelnej strane zámočku.

V súčasnosti sa soví zámoček využíva ako múzeum, kde návštevník môže vidieť exponáty z doby neolitu, čias rímskej ríše, II. svetovej vojny a blízkej minulosti. Na poschodí sa nachádza pamätná izba Franza Schuberta s jeho osobnými predmetmi a súkromnou korešpondenciou.

čítať viac
čítať menej
48.046201, 18.658965

Umiestnenie

Spojené štáty
48° 2' 46.3236" N, 18° 39' 32.274" E
US
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca