Barón Štefan I. Koháry zomrel v bitke pri Leviciach 19. júla 1664. Jeho smrť pripomína pamätník, ktorý sa nachádza v súčasnosti pri obchodnom centre za Levicami (smer Tlmače).
Pamätník postavil vtedajší magistrát. V druhej polovici 19.storočia dal mešťanosta Levíc Lukács Mácsay za mestom postaviť nový pamätník v podobe Božej muky so štyrmi výklenkami. Neskôr začiatkom 20.storočia došlo k oprave pamätníka a k vyčisteniu areálu, iniciovanej otvorenými listami či sťažnosťami uverejnenými v týždenníku BARS. Pamätník bol opravený ešte dvakrát, a to v 50. rokoch 20.storočia a po víchrici v roku 2000. V roku 2016 sa Levický okrášľovací spolok rozhodol pre obnovu pamätníka a jeho okolia, čím získal areál nový a dôstojný vzhľad.
Bitka pri Leviciach
Počas tureckých vojenských výprav bol Levický hrad dobitý ako strategická pevnosť na ceste k banským mestám. Mesto Levice aj hrad získal generál Louis Jean-Louis Raduit de Souches opäť do cisárskych rúk 12. júna 1664. Turci sa však nechceli vzdať pevnosti a vyslali na opätovné dobytie Levíc 15 až 20-tisícové vojsko. Rozhodujúca bitka sa odohrala v priestore medzi obcami Starý Tekov, Hronské Kľačany a Podlužany. Barón Štefan I. Koháry velil jazdeckému oddielu zostaveného z 800 mužov na pravom kraji prvej línie. Po zatlačení tureckého vojska za Čajkovský potok, sa barón Koháry so svojim oddielom priblížil k Leviciam, kde po krátkej a tragickej potýčke s janičiarmi padol (zasiahnutý bol siedmimi, niekde sa uvádza, že až ôsmimi guľkami). Spadol z koňa tak, že zostal nohou visieť v strmeni (táto tragická udalosť sa mala stať v priestore pri dnešnom obchodnom centre pri vstupe do Levíc v smere od Tlmáč) a splašený kôň vliekol jeho mŕtve telo, až kým sa nezastavil pri Hronských Kosihách, kde dal neskôr postaviť jeho syn Štefan II. Koháry kaplnku. Do akej miery je táto ústne podávaná udalosť pravdivá, je ťažké posúdiť.