Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

207 m. Začiatkom 18. storočia bola na levickej Kalvárii postavená Kaplnka Povýšenia Sv. Kríža a 5 murovaných kaplniek krížovej cesty. Kaplna bola  v roku 1821 dostavaná na kostolík. Do polovice 20. storočia bola Kalvária obľúbeným cieľom vychádzok Levičanov. Počas bojov 2. svetovej vojny boli kaplnky aj kostolík poškodené. V 50. rokoch sakrálny areál zanikol. Na jar 2007 vzniklo Občianske združenie Patrimonium servandi, ktoré iniciovalo projekt obnovy levickej Kalvárie. Bolo postavených 14 kaplniek Krížovej cesty a ošetrené torzo historického kostolíka. V roku 2008 bolo realizované zastrešenie kaplnky, ako aj nové zastavenia. V roku 2010 bol na konštrukciu veže na pôde kalvárie pripevnený 7 metrový vysoký kovový kríž. Vyhliadková veža, z ktorej je krásny výhľad na mesto ako aj okolité obce, je prístupná verejnosti od mája do konca októbra každú nedeľu od 14.00 do 16.00 hodiny. Okrem sa tu nachádza oddychová zóna s výhľadmi, lavičkami, informačnými tabuľami.

Ďalším projektom mesta „ Od Kalvárie po Krížny vrch „  sa prepojili dve historické lokality do jednej ucelenej trasy, čím vznikol zaujímavý, nenáročný terén pre turistov a cykloturistov o dĺžke približne 7 km. Cyklisti jazdia pomedzi hajloky – viničné domčeky. Počas cesty môžete spoznať „krížnovršské poklady“, ktoré sú ukryté medzi vinicami. Zaujímavé informácie sa dozviete na 4 informačných tabuliach.

Krížny vrch sa nachádza v nitrianskej vinohradníckej oblasti, nachádza sa 2 km severozápadne od centra Levíc, rozloha viníc je vyše 70 ha. Počet hajlokov je viac ako 250 viničných domčekov. Najznámejšie názvy odrôd hrozna sú Pesecká leánka, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, André, Svätovavrinecké, Otelo a iné.

Historické pamiatky, ktorými sa môžu návštevníci kochať sú socha sv. Urbana, Krížnovršská studňa, kríž a Mariánska kaplnka.

 

Viac zaujímavých článkov o Slovensku nájdete na lexikon.sk.

čítať viac
čítať menej
48.224553, 18.606498

Umiestnenie

Spojené štáty
48° 13' 28.3908" N, 18° 36' 23.3928" E
US
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca