Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Kraj položený na takzvanej „levickej žriedelnej línii“ pod vulkánom Sitno je bohatý na termálne pramene. Od pradávna sú využívané nielen miestnymi obyvateľmi, ale aj okolo cestujúcimi obchodníkmi, na spríjemňovanie svojich voľných chvíľ, ako aj na napĺňanie svojich obchodných cieľov. Oblasť je bohatá na unikátne výverové oblasti, ktoré sa po dlhej aktívnej činnosti zmenili na travertínové kopy. Asi najznámejšie sú Travertínová kopa Vápnik pri Leviciach a Biely kameň na Santovke.

Dávna činnosť vulkánu mala za následok vytvorenie mnohých zlomov v hĺbke zemi, ktoré umožňujú dodnes bohatej minerálnej vode prenikať naspäť na povrch zeme. Dnes sú tieto miesta využívané na rekreáciu ako aj plnenie minerálnej vody Santovka. Počas letných mesiacov ponúkajú nerušený oddych a uvoľnenie vo svojich kúpeľných priestoroch.

Termálne pramene na Santovke a v mestskej časti Levice, časť Kalinčiakovo sú najznámejšie termálne kúpaliská a okrem rekreácie v termálnych vodách ponúkajú aj stravovacie a ubytovacie služby.

čítať viac
čítať menej
48.189633, 18.663382

Umiestnenie

Spojené štáty
48° 11' 22.6788" N, 18° 39' 48.1752" E
US
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca