Video

Kaštieľ bol postavený v roku 1720, spočiatku slúžil ako klasická vidiecka kúria, letné sídlo rodiny Esterházy. Štvorkrídlová budova s vnútorným nádvorím  - pôvodne baroková stavba bola v 19. storočí prestavaná v klasicistickom štýle. Kaštieľ obklopuje nádherný anglický park s potokom, nachádzajú sa tu vzácne dreviny - platany , vzácny tisovec dvojradový ako i historický, 350-ročný dub letný.

Gróf Ján Karol Esterházy /1775 – 1834/ bol známy svojim pozitívnym vzťahom ku kultúre, podporoval napríklad Národné múzeum v Budapešti a podieľal sa aj na rozvoji Maďarskej akadémie vied. V roku 1818 pozval významného – dnes už svetoznámeho hudobného skladateľa Franza Schuberta ako učiteľa hudby pre svoje dcéry Máriu a Karolínu. Schubert tu strávil niekoľko mesiacov v službách rodiny a vrátil sa sem aj po šiestich rokoch teda v roku 1824. Podľa dostupných informácií tu prežil síce krátke (máj – december), ale z hľadiska jeho tvorby významné, inšpiratívne obdobie. Je viac, ako pravdepodobné, že jeho skladba s názvom Fantázia F-moll bola ovplyvnená tajnou túžbou po mladej kontese Karolíne.

Ďalšou osobnosťou, ktorá svojim pobytom spestrila – alebo skôr osladila život rodiny Esterházyovcov, bol viedenský cukrár Franz Sacher, ktorý sa stal svetoznámym svojou tortovou špecialitou. Historické dokumenty potvrdzujú, že  v rokoch 1842 - 43 pôsobil práve v Želiezovciach ako hlavný kuchár grófskej rodiny a jeho syn Eduard  - neskorší zakladateľ prestížnej hotelovej siete sa tu narodil vo februári 1843.

V blízkosti kaštieľa  sa nachádza tzv. Soví zámoček, ktorý dnes slúži ako Mestské múzeum prezentujúce miestnu históriu od najstarších čias až po novodobé dejiny.

Umiestnenie

Spojené štáty
48° 2' 47.004" N, 18° 39' 26.208" E
US

Hlasový sprievodca

Video