Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Skalny útvar je zložený z krinoidového vápenca a nachádza sa v Spišsko-Šarišskom medzihorí. Je súčasťou bradlového pásma, ktoré tiahne sa oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Kultové miesto – skalné bralo nezvyčajného tvaru – mohlo v minulosti slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií, zachovalo sa v pôvodnom stave a po tisícročia sa vzhľad vcelku nezmenil a dodnes dominuje krajine.

Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný na Spiaci mních, súviselo s prechodom na kresťanskú vieru. Novšie názvy skalného útvaru sú: Spiaci princ, Indián, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna. Všetky pomenovania majú spoločné prvky vyplývajúce z podobnosti jedinečného mohutného prírodného útvaru na ležiacu postavu, kde do očí pozorovateľa udrie postava ležiaceho človeka. Pekne vidieť obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď už z cesty vedúcej okolo. Ďalej na hlave môžeme z profilu pri troche fantázie rozlišovať detaily: oko, ucho nos...

Spoločným prvkom mnohých takýchto kultových objektov je názov, ktorý upozorňuje na ich dávnu funkciu. Napr. „Brána raja“ situovaná v strede skaly, má magický význam. Aj Spiaci mních má takisto vo svojom strede „Bránu raja“ - jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku. Jej prostredníctvom bola usmerňovaná magická sila Slnka, ktoré cez ňu vo významné dni kalendárneho roka - slnovratové rovnodennosti - oplodňovalo svojou energiou Zem ako matku. Uvedenú funkciu zastáva tu miestne nazývaná Perúnova jaskyňa, ktorá je obojstranne priechodná, umelo dotvorená ,vysoká asi štyri metre a dĺžky skoro 12 metrov. Vchody do jaskyne tvoria "oči" v hlave ležiacej postavy. Vo vnútri môžeme vidieť viacero figúr, ktoré sú v súlade s funkciou Brány raja a dávnou oslavou kolobehu života v prírode.

Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho Mnícha je veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Zdá sa, že pomocou umelej priekopy ľudia vytvorili krk,  Na povrchu vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Možno tu nájsť útvary vyzerajúce ako myš, sokol a pod. Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou/ odhadom 12 až 15 metrov /. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Tvár sa podobá postave z legendárnej českej rozprávky, preto má rovnomenný názov Kukla - Golem.

Spiaci mních je dokumentom dávnej kultúry našich predkov. V celej svojej kráse je už z diaľky viditeľný a peši dostupný. Iba 20 min. chôdze z upraveného auto parkoviska na ceste: Prešov - Lipany - Stará Ľubovňa. Nachádza sa nad obcou Kamenica. Nádherná je aj kruhová panoráma výhľadu na okolie z jeho prístupných najvyšších časti. Spiaci mních Kamenica je čarovné miesto so silným "genius loci"; návšteva v prírode je zážitkom.

zdroj: www.spiacimnich.sk

Viac zaujímavých článkov o Slovensku nájdete aj na lexikon.sk.

čítať viac
čítať menej
49.209989, 20.929312

Umiestnenie

Spojené štáty
49° 12' 35.9604" N, 20° 55' 45.5232" E
US
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca