Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Travertínová kopa vznikla pomalým usadzovaním minerálov a nepretržite rastie približne10 000 rokov.

V minulosti pod južnou stranou kopca existovali aj kúpele na liečbu chorôb tráviacej sústavy a látkovej premeny. Práve pri tvorbe kúpeľného vrtu bol nájdený pretlakový prameň, z ktorého dnes prúdi voda v podobe gejzíru. V určitých časových intervaloch dosahuje výšku až troch metrov, inokedy buble na hladine jazierka, ktoré sa vytvorilo na severnej strane kopca, viditeľnej od cesty. Voda v tomto prameni je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka ako biely pramenit a po stvrdnutí ďalej vytvárajú travertínový kopec.

Okrem známeho gejzíru vyvierajú pod Sivou bradou aj ďalšie dva pramene bohaté na oxid uhličitý, údajne každý chutí inak. Všetky pramene sú pitné, nikomu ešte neublížili, práve naopak, hovorí sa, že tieto pramene sú liečivé. Jeden prameň je upravený ako studnička, ďalší vyviera v podobe gejzíru a tretí je ukrytý v kríkoch nad cestou.

Okrem tohto prírodného skvostu, na tomto mieste môžeme nájsť aj idylickú barokovú pútnickú kaplnku Sv. Kríža postavenú v roku 1675. V roku 1768 bola kaplnka prestavaná v  rokokovom štýle. Na južnej strane, pred kaplnkou sa týči vysoký kamenný kríž, ktorý je dodnes veľkým lákadlom pútnikov. Kaplnka na kopci má svoje genius-loci. Keďže sa v okolí nenachádzajú žiadne iné budovy, je dominantou okolia. Napriek tomu však pôsobí osamelo a opustene. Podľa návštevníkov táto kombinácia dodáva miestu veľmi zaujímavú, melancholickú atmosféru.

Vďaka svojej unikátnosti bola v roku 1979 Sivá Brada vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Zákon okrem travertínovej kopy ochraňuje aj miestnu vegetáciu, ktorá má suchomilný, slanomilný a močiarny charakter. Celková rozloha rezervácie je 19,55 ha. Napriek tomu že je lokalita chránená, stále patrí k najohrozenejším lokalitám na Slovensku.

Typ pre Vás: Pešo sa môžete prejsť po zaujímavom turistickom chodníku, ktorý začína na Spišskom salaši a cez Sivú bradu, Pažicu, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad a travertínové kopy Sobotisko a Dreveník pokračuje až do obce Žehra. Pešia prechádza predstavuje celodenný program.

Viac zaujímavých článkov o Slovensku nájdete aj na lexikon.sk.

 

čítať viac
čítať menej
49.006582, 20.723128

Umiestnenie

Spojené štáty
49° 0' 23.6952" N, 20° 43' 23.2608" E
US
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca