Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala Archanjela v Ladomirovej pochádza z roku 1742 a bol postavený bez použitia jediného kovového klinca. Výnimočná architektúra a atmosféra učarovala nie jednému turistovi. Dnes je chrám hojne navštevovaný najmä počas letnej sezóny, ale jeho areál je dostupný pre verejnosť počas celého roka.
Obdivujte barokový žertveník, nástenné maľby (fresky) a ikony, ktoré sú vytvorené v súlade s byzantským štýlom. Nahliadnite do chrámu, ktorý má ako jediný chrám lemkovského typu oktagonálnu kupolu. Tento vplyv sa prejavuje i pri riešení dispozície a umiestnením zvonice nad časťou označovanou „babinec” – čo je akási predsieň, v ktorej sa kedysi zdržiavali ženy, ktoré nemali právo vojsť do chrámu. Súčasťou areálu je aj cintorín oplotený zrubovou ohradou. Návštevu najreprezentatívnejšieho chrámu východného obradu na Slovenskej strane Karpát, ktorý sa nachádza iba 5 km od mesta Svidník nemôžete vynechať.
K chrámu patrí aj drevená zvonica so stĺpikovou konštrukciou. Jej strecha je pyramidálna, pokrytá šindľami. Pôvodne tu boli štyri zvony, z toho jeden pôvodný z roku 1742.
V súčasnosti sú v externej zvonici iba tri zvony. Zaujímavosťou ikonostasu je, že diakonské dvere medzi hlavnou loďou a svätyňou nie sú osadené krídlami, ale umožňujú priehľad do svätyne. Interiér chrámu dotvára barokový žertveník a ďalšie ikony, voľne rozmiestnené po bočných stenách chrámu. Ikonostas bol dvakrát zničený. Prvý raz, keď ho zasiahla strela počas 2. svetovej vojny a druhý raz, keď počas silnej búrky spadla na chrám prastará lipa. Veriaci však drevený chrám hneď v roku 1958 opravili. Ďalšia rekonštrukcia ikonostasu a cárskych dverí prebehla v rokoch 1996 – 2006.
Od 7. júna 2008 je drevený chrám v Ladomirovej spolu s ďalšími 8 drevenými pamiatkami na základe výnimočnej celosvetovej hodnoty zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dnes vám jedinečnú atmosféru dreveného chrámu posilní pútavý výklad audiosprievodcu v niekoľkých svetových jazykoch.