Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

V druhej polovici 19. storočia čelili kežmarskí evanjelici nebezpečenstvu. Ich drevený artikulárny kostol, ktorý kedysi slúžil ako symbol ich viery, je teraz na pokraji zániku. Po statickej stránke je nebezpečný, a tak sa cirkevná delegácia rozhodla pre niečo nové - niečo veľkolepejšie.

V roku 1870 sa obrátili na Teofila von Hansena, uznávaného dánskeho inžiniera, aby vytvoril návrh pre ich nový chrám. Jeho plány, pôvodne určené pre Orient, zaujali nielen svojou výnimočnosťou, ale aj rozmanitosťou štýlov. Projekt mal zahrnúť prvky byzantského, románskeho, renesančného a dokonca aj orientálneho slohu.

Slávnostný výkop sa uskutočnil v roku 1872, a už o rok neskôr sa začala stavba. Napriek tomu, že práce postupovali rýchlo, nedostatok finančných prostriedkov spôsobil 11-ročné prerušenie. Kostol bol nakoniec dokončený a vysvätený až v roku 1894, vďaka financiám získaným z celej strednej Európy.

Kostol, dlhý 80 metrov a široký 20 metrov, pripomína synagógu či mešitu svojím vzhľadom, ale aj netradičným sfarbením v červenej a zelenej farbe. Jeho interiér, zdobený arabeskami a šesťcípymi dávidovskými hviezdami, vyžaruje symetriu a pôsobivosť.

Ku kostolu bola v roku 1909 pristavaná aj mauzólea Imricha Thökölyho, bojovníka za náboženskú slobodu. Nad vchodom je erb jeho rodu a vo vnútri sa nachádza sarkofág s jeho pozostatkami a pôvodný náhrobný kameň z Izmidu.

V okolí kostola nájdeme aj nástenný pomník padlým evanjelikom počas I. svetovej vojny a vysokú vežu s tromi zvonmi. Zvonoch zhotovených v roku 1893 dominuje najväčší z nich, financovaný z peňazí cirkevníkov.

V priebehu rokov prešiel kostol niekoľkokrát renováciou, naposledy v rokoch 1969 - 1972 a 1989 - 1991, aby si zachoval svoju pôvabnú krásu a historickú hodnotu. Kežmarský Artikulárny Kostol zostáva dnes nielen miestom zbožnej úcty, ale aj živým svedkom bohatých dejín tejto oblasti.

čítať viac
čítať menej
49.133861, 20.429345