Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Mariánska hora, majestátne sa týčiaca nad mestom Levoča, je už od 13. storočia cieľom pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia. Toto mystické miesto s tajomnou atmosférou ukrýva baziliku s milostivou sochou Panny Márie, ktorá je podľa legendy zázračná.

História a duchovné dedičstvo:

Púte na Mariánsku horu sa konajú už od roku 1247, kedy bola na vrchu postavená prvá kaplnka. V priebehu storočí tu boli vybudované kostoly, kláštory a iné sakrálne stavby. Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá je dominantou hory, bola postavená v rokoch 1906-1922 v neogotickom slohu.

Bazilika a milostivá socha:

Bazilika Navštívenia Panny Márie je úchvatná stavba s bohatou výzdobou. Návštevníci si tu môžu prezrieť krásne vitráže, oltáre a sochy. V hlavnom oltári sa nachádza milostivá socha Panny Márie, ktorá je korunovaná a drží v náručí dieťa Ježiša. Socha je podľa legendy zázračná a pripisuje sa jej mnoho uzdravení.

Prírodné krásy:

Mariánska hora je obklopená nádhernou prírodou Levočských vrchov. Návštevníci sa tu môžu vydať na prechádzky po lesných chodníkoch, oddýchnuť si v parku alebo si vychutnať panoramatický výhľad na Levoču a okolité hory.

Púte a duchovné aktivity:

Mariánska hora je najvýznamnejším pútnickým miestom na východnom Slovensku. Počas roka sa tu koná viacero pútí, najznámejšia je púť v prvú júlovú nedeľu. Návštevníci sa tu taktiež môžu zúčastniť na svätých omšiach, modlitbách a iných duchovných aktivitách.

Tipy pre turistov:

  • Okrem baziliky a pútnického areálu sa na Mariánskej hore oplatí navštíviť aj Kalváriu a Kaplnku Božieho hrobu.
  • Z vrcholu Mariánskej hory sa ponúka nádherný výhľad na Levoču a okolité hory.
  • V Levoči sa nachádza viacero historických pamiatok, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO.
čítať viac
čítať menej
49.043460, 20.598240