Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Spišská Kapitula, malebné mestečko ležiace pod Spišským hradom, je unikátnym klenotom slovenskej histórie a kultúry. Prezývaná aj "Malý Vatikán na Spiši", bola v minulosti sídlom spišského prepošta a kapituly a dodnes je srdcom Spišskej diecézy.

História Spišskej Kapituly siaha do 12. storočia, kedy sa okolo kostola sv. Martina začala formovať cirkevná osada. V roku 1245 bola povýšená na mestečko a v roku 1776 sa stala sídlom biskupa. Spišská Kapitula si zachovala svoj stredoveký charakter s hradbami, kanonickými domami a jedinečnou atmosférou.

Dominantou mestečka je majestátna Katedrála sv. Martina, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku. Postavená v neskororománskom slohu s gotickými prístavbami, ukrýva vzácne umelecké diela, ako napríklad oltáre, sochy a nástenné maľby. Mimoriadne cenná je freska korunovácie Karola Róberta z roku 1317.

Okrem katedrály stojí za zmienku aj Biskupský palác, Seminár a hradby s Dolnou a Hornou bránou. V Spišskej Kapitule sa nachádza aj Diecézne múzeum s bohatou zbierkou cirkevných artefaktov.

Návšteva Spišskej Kapituly je fascinujúcim exkurzom do histórie cirkevného života na Slovensku. Toto malebné mestečko s jedinečnou atmosférou uchváti každého milovníka histórie, umenia a duchovna.

Tipy pre turistov:

  • Prehliadka Katedrály sv. Martina s výstupom na vežu
  • Návšteva Diecézneho múzea
  • Prechádzka po hradbách a obdivovanie výhľadu na Spišský hrad
  • Ochutnávka tradičných slovenských jedál v miestnej reštaurácii
  • Účasť na bohoslužbe v katedrále

Spišská Kapitula je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a duchovnú obnovu. Vďaka svojej jedinečnej atmosfére a bohatstvu historických pamiatok si toto mestečko bezpochyby získa vaše srdce.

 

čítať viac
čítať menej
49.000695, 20.740326