Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Majestátny kaštieľ v Spišskom Hrhove sa pýši titulom klenotu medzi slovenskými kaštieľmi a je pýchou obce i celého regiónu. Postavený bol v 19. storočí na mieste staršej šľachtickej rezidencie významným uhorským rodom Csákyovcov. Jeho novobarokový štýl s klasicistickými prvkami bol inšpirovaný francúzskymi zámkami.

História a architektúra

Starší renesančný kaštieľ, ktorý predchádzal súčasnej stavbe, slúžil ako súčasť varovného systému Spišského hradu. Komunikácia medzi hradom a kaštieľmi v Bijacovciach, Hodkovciach a Spišskom Hrhove prebiehala prostredníctvom svetelných signálov.

Csákyovci dali postaviť nový kaštieľ v duchu neobaroka s klasicistickými prvkami. Stavba prebiehala v 19. storočí a inšpiráciou boli francúzske zámky. Výsledkom je impozantná trojpodlažná budova s bohato zdobenou fasádou, ktorá upúta pozornosť každého návštevníka.

Súčasnosť kaštieľa

Pre verejnosť nie je sprístupnený, no aj tak sa oplatí ho obdivovať zvonku a prejsť sa v krásnom parku, ktorý ho obklopuje. V parku sa nachádza aj Kaplnka sv. Anny postavená v novobarokovom štýle.

Tipy na výlet

Ak vás láka história a krásna architektúra, kaštieľ v Spišskom Hrhove by ste si nemali nechať ujsť. V jeho okolí sa nachádza aj mnoho ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu:

  • Spišský hrad: jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe
  • Kostol v Spišskom Hrhove: gotický kostol s bohatou históriou
  • Kamenný most v Spišskom Hrhove: unikátny kamenný most z 18. storočia
  • Rozhľadňa na Medveďom vrchu: krásny výhľad na Spišský región

Kaštieľ v Spišskom Hrhove je ideálnym miestom pre výlet s celou rodinou. Jeho bohatá história, krásna architektúra a malebné okolie zaručia nezabudnuteľný zážitok.

čítať viac
čítať menej
48.999837, 20.641312