Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Červený Kláštor, majestátne sa týčiaci na brehu Dunajca v obklopení Pieninského národného parku, je miestom s bohatou históriou a neopakovateľnou atmosférou. Pôvodne gotický kartuziánsky kláštor z 14. storočia, pomenovaný podľa červených škridiel na strechách, dodnes fascinuje návštevníkov svojou architektonickou krásou a duchovnou hĺbkou.

História a duchovné dedičstvo:

Kláštor založili v roku 1320 kartuziánski mnísi, ktorí sa tu venovali modlitbám, manuálnej práci a šíreniu viery. V priebehu storočí prešiel kláštor viacerými stavebnými úpravami a zažil aj ťažké časy, vrátane zrušenia v roku 1782. Napriek tomu si zachoval svoje duchovné dedičstvo a dodnes vyžaruje pokoj a duchovnú silu.

Múzeum a expozície:

V areáli kláštora sa nachádza múzeum s rozsiahlymi expozíciami, ktoré približujú históriu kláštora, život kartuziánov, sakrálne umenie a remeslá. Návštevníci si tu môžu prezrieť vzácne liturgické predmety, obrazy, sochy, nábytok a archeologické nálezy.

Kostol sv. Antona Pustovníka:

Dominantou kláštorného komplexu je gotický kostol sv. Antona Pustovníka z 14. storočia. Kostol je známy svojou bohatou výzdobou, ktorá zahŕňa fresky, oltáre a sochy. V kostole sa nachádza aj krypta, v ktorej boli pochovaní mnísi a šľachtické rody.

Prírodné krásy:

Červený Kláštor je obklopený nádhernou prírodou Pieninského národného parku. Návštevníci sa tu môžu vydať na túry po turistických chodníkoch, splaviť Dunajec na pltiach alebo si vychutnať malebné výhľady na okolité hory a lesy.

Tipy pre turistov:

  • Okrem kláštora a múzea sa v obci Červený Kláštor oplatí navštíviť aj skanzen ľudovej architektúry a Pamätnú izbu Mórica Beňovského.
  • V okolí Červeného Kláštora sa nachádza viacero turistických chodníkov, ktoré vedú k najkrajším zákutiam Pieninského národného parku.

V letných mesiacoch sa v obci koná viacero folklórnych festivalov a kultúrnych podujatí

čítať viac
čítať menej
49.399106, 20.416413