Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Nad mestom Stropkov bola postavená v poradí už druhá vyhliadková veža, z ktorej sú nádherné, takmer kruhové výhľady, najmä na Ondavskú vrchovinu. Nachádza sa na vrchu Ščob. Vidieť ju možno už pri vstupe do mesta (zo smeru Domaša). Ide o trojpodlažnú vyhliadkovú vežu, ktorá bola vybudovaná v rámci eurofondového zahraničného projektu poľsko-slovenskej spolupráce Karpatské výhľady na cezhraničnom turistickom chodníku Korczyna - Stropkov. Pri vyhliadkovej veži sa nachádza aj altánok, kde si možno oddýchnuť. Celková výstavba presiahla 49 000 eur (OOCR HzHš. 2021. Dostupné na internete: https://www.hornyzemplin.sk/vyhliadka-scob/).

K veži Ščob je možné sa dostať od obce Šandal alebo z areálu Pod vlekom. Trasa od obce Šandal je menej náročná, trasa z Pod vleku je vzhľadom na prudké stúpanie do kopca náročnejšia. Ak si turista zvolí cestu z centra mesta Stropkov musí odbočiť pri mestskom úrade smerom na obec Šandal. Auto je možné zaparkovať na parkovisku v areáli Pod Vlekom a pokračovať pešo smerom po kopci nahor, kde je už možné vidieť samotnú vežu. V prípade trasy od obce Šandal sa na kopci pre touto obcou nachádza autobusová zastávka, za ktorou je potrebné odbočiť doprava, kde sa nachádza provizórna plocha na parkovanie. Následne je potrené pokračovať do kopca po poľnej vyjazdenej ceste, ktorú nie je možné minúť a ktorá vedie priamo k veži. Pre návštevníkov, ktorí prichádzajú od obce Radoma cez Hradisko je potrebné prejsť celú obec Šandal a pred zastávkou za obcou na kopci odbočiť doľava (Dostupné na internete: https://www.legendarium.info/vylet/vyhliadkova-veza-na-vrchu-scob-1).

Od svojho uvedenia do prevádzky javí o vežu záujem čoraz viac turistov, ktorí sa na ňu často pýtajú v Turistickom informačnom centre v Stropkove. Jej obľúbenosť spočíva v dobrej dostupnosti. Dostať sa na ňu možno na bicykli, ale aj peši a na trase si tak vychutnávať pohľady na okolitú prírodu (Dostupné na internete: https://www.legendarium.info/vylet/vyhliadkova-veza-pri-stropkove).

Druhá dvojposchodová vyhliadková veža sa nachádza na opačnom vrchu Ščerbovka. Dovidieť z nej na mesto i jeho široké okolie. Táto atrakcia je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska.

čítať viac
čítať menej
49.194702, 21.625794