Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

V lome v Skrabskom sa v minulosti ťažili vápenité sliene. Jeho najväčšia sláva však začala v roku 1856, kedy tu bola založená prvá moderná cementáreň na Slovensku a jedna z prvých cementární svojho druhu v Uhorsku. Cementáreň založil Jozef Bencúr a začal tu vyrábať románsky cement. Vďaka svojej kvalite sa cement vyvážal do celého Uhorska.

Dnes sa lom zdá opustený, hoci je stále v súkromných rukách. Ťažbu sme tu už nenarazili, takže mimo letných dní je tu pomerne ticho a pokojné. Počas našej návštevy sme okrem niekoľkých rybárov nestretli živáčika. Atmosféru dotvárajú ihličnaté a listnaté stromy, ktoré sa začali zasievať na rôznych úrovniach lomu.

Skrabský lom vyniká hlavne svojou modrozelenej vodnou hladinou a strmými svahmi, čo robí túto scénu veľmi fotogenickou. No prechádzka po lome môže byť skazená častým odpadom, ktorý tu narazíte. Odpad sa hromadí aj na hladine v niektorých častiach lomu a zachytáva sa v tráve a rákosi. Takže, i keď to môže na prvý pohľad vyzerať idylicky, realita je často iná.

V lome sa nachádzajú aj ošarpané budovy a prístrešky, a prechádzka okolo je možná po vyšľapanej ceste. Treba však byť opatrní, pretože mnohé trasy sú na okraji strmých zrázov a pohyb po lome je na vlastné riziko, najmä s deťmi.

Skrabský lom je najobľúbenejší v letných mesiacoch, kedy sem ľudia prichádzajú na letnú rekreáciu. Kúpanie je však zakázané a prístup k vode je často obtiažny a nebezpečný. Napriek tomu tu nájdete miesta s miernejším sklonom a cestami, ktoré uľahčujú prístup.

Výhľady z lomu sú často úchvatné, najmä na kameňolome, ale treba dávať pozor na zrázy. Ak ste sem prišli fotiť, ideálne je zvoliť čas, keď slnko svieti z boku alebo zozadu, pretože za pochmúrnych dní lom môže pôsobiť menej atraktívne.

čítať viac
čítať menej
49.012913, 21.588074