Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Sokolia skala, majestátne sa týčiaca nad obcou Kyjov, je impozantný skalný útvar s bohatou históriou a legendami. Táto vápencová skalná stena, vysoká 100 metrov a dlhá 250 metrov, je obľúbeným cieľom turistov a horolezcov, ktorých fascinuje svojou krásou a výzvou.

Geologická história:

Sokolia skala je súčasťou bradlového pásma Malých Karpát. Vznikla usadením vápencov v období druhohôr pred miliónmi rokov. Následné geologické aktivity, ako napríklad erózia a zlomové pohyby, vytvorili túto impozantnú skalnú stenu.

Flóra a fauna:

Sokolia skala je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov. Na skalných stenách sa vyskytujú rôzne druhy lišajníkov a machorastov, ako aj vzácne druhy skalných kvetov. V skalných puklinách hniezdia rôzne druhy dravých vtákov, ako napríklad sokol rároh a sokol sťahovavý.

Horolezectvo:

Na skalnej stene sa nachádza viacero horolezeckých ciest rôznej náročnosti, ktoré lákajú horolezcov z celého Slovenska i zo zahraničia. Jej kontúry ju už od devätnásteho storočia stavajú do pozície magnetu pre horolezcov.

História a legendy:

Sokolej skala je opradená rôznymi legendami. Podľa jednej z nich na skale sídlil drak, ktorý terorizoval miestnych obyvateľov. Odvážny rytier sa ho však podujal zabiť a zachránil tak dedinu.

Turistika:

Na vrchol Sokolej skaly vedie turistický chodník, z ktorého sa ponúka nádherný výhľad na okolité kopce a dediny. Návštevníci si tu taktiež môžu vychutnať pokoj a krásu prírody.

čítať viac
čítať menej
49.214204, 20.958737