Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Pamätník tankistom vo Svidníku je venovaný tankistom, ktorí sa zúčastnili bojov v rámci Karpatsko-duklianskej operácie. Táto operácia je dodnes najväčšou bitkou, ktorá sa odohrala na našom území. Nasadených v nej bolo viac ako stodvadsať tisíc spojeneckých vojakov, proti ktorým stálo v dobre opevnených horských priesmykoch okolo sto tisíc Nemcov.

Horský terén a nepriaznivé počasie neboli vhodné pre útočné operácie a nasadenie tankového vojska. Situácia však bola vážna - na Slovensku vypuklo povstanie, ktorému bolo treba ísť na pomoc. Na Dukle bolo nasadených okolo tisíc spojeneckých tankov. V prostredí strmých svahov a rozbahnených ciest - ideálnych zákutí pre nemecké pazerfaust - zaplatili spojenci za postup hrozivú cenu.

Boje na Dukle trvali od septembra 1944 do apríla nasledujúceho roka. Karpatsko-duklianska operácia dodnes vyvoláva vášnivé debaty o jej zmysluplnosti. 28. októbra povstalecké vojská na Slovensku prešli na partizánsky spôsob boja a operácia na Dukle bola zastavená. Duklianske priesmyky síce boli otvorené, no stále bolo potrebné zabezpečiť východiskové body pre ďalší postup do vnútrozemia republiky pričom počet obetí bol už v tej dobe nesmierne vysoký. Operácia tak splnila hlavne svoj politický účel, a síce ukázať vôľu Červenej armády pomôcť vojskám Slovenského národného povstania.

 

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

čítať viac
čítať menej
49.326923, 21.592556