V pôsobivom prostredí strmého kopca neďaleko centra mesta sa rozprestiera pôvabná bardejovská Kalvária. Poloha Kalvárie nie je náhodná. Kedysi bolo možné vidieť kostol z viacerých okolitých dedín. Táto dominantnosť je dnes však potlačená rozrastajúcou sa zeleňou.
Trinásť kaplniek ukrytých v lese okolo serpentínovej cesty završuje dvojvežový kostol sv. Kríža, postavený v eklektickom historizujúcom slohu. Kostol z diaľky púta výraznou kresbou fasády, ktorá mu dodáva pôsobivý vzhľad.
Kalvária bola vystavaná v rokoch 1863 – 1869 zásluhou katolíckeho farára Eduarda Kacvinského. Pri jej budovaní bola príkladnou horlivosť a oduševnenosť miestnych obyvateľov. Postavená bola z milodarov, pričom jej výstavby sa bez nároku na mzdu zúčastnili takmer všetci bardejovskí remeselníci, ako aj mnohí ďalší obyvatelia, vrátane nekatolíkov.
Kostol sv. Kríža bol dokončený v roku 1868. V jeho interiéri sa nachádza oltár s obrazom Snímania Ježiša z kríža, či pôvodné kalvárske obrazy. Medzi vežami kostola stojí socha archanjela Gabriela.
Kalvária bola vysvätená v roku 1869. Kostol mal vtedy dva zvony - Štefan a Eduard, ktoré odliate vo zvonolejárskej dielni Jána Šmilniaka v Bardejove. V roku 1904 dostal kostol sv. Kríža ďalší zvon, pomenovaný Anton. Zvony Štefan a Eduard boli v čase prvej svetovej vojny zrekvirované na zbrojárske účely.
Pod nádvorím kostola sa nachádza podzemná kaplnka sv. Márie Magdalény. Vnútri tejto svojho druhu ojedinelej stavebnej pamiatky je umiestnený Boží hrob, ako aj oltár zasvätený Márii Magdaléne.
Kaplnky reprezentujúce štrnásť zastavení boli postavené netradičným postupom. Ich hromadná výstavba začala budovaním zdvojenej kaplnky 7. a 8. a skončila v roku 1869 postavením zastavenia č.14.. Prvých 6 kaplniek bolo postavených priebežne až do začiatku 20. storočia. Kaplnky boli postavené z milodarov dobrodincov, ktorí vďaka tomu získali právo pochovať svoje rodiny v hrobkách kaplniek.
Zdroj: www.bardejov.travel