Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, otvorené v roku 1991, je jedinečným miestom, ktoré oslavuje život a dielo slávneho umelca rusínskeho pôvodu. Ako prvé múzeum na svete venované Andymu Warholovi ponúka fascinujúci pohľad do jeho tvorby a koreňov.

Stála expozícia múzea pozostáva z cenných autentických dokumentov, artefaktov a umeleckých diel, ktoré približujú Warholov život od jeho skromných začiatkov v Mikovej do vrcholu slávy v New Yorku. Návštevníci sa tu dozvedia o jeho rodinnom zázemí, štúdiu na Carnegie Mellon University, práci ako komerčný ilustrátor a prelomovom vstupe do sveta pop-artu.

Medzi najvýznamnejšie exponáty múzea patria originálne serigrafie Warholových ikonických diel, ako sú Campbellova polievka, Campbellove konzervy s polievkou, Marilyn Monroe a Dvojitý Elvis. Návštevníci si tu taktiež môžu prezrieť rodinné fotografie, kresby, plagáty, obálky albumov a iné predmety, ktoré dokresľujú Warholovu osobnosť a umelecký vývoj.

Okrem stálej expozície múzeum ponúka aj dočasné výstavy diel slovenských a medzinárodných umelcov, ako aj rôzne edukačné programy a podujatia. V múzeu sa nachádza aj kinosála, kde sa premietajú filmy o Warholovom živote a tvorbe.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach je dôležitým kultúrnym centrom, ktoré priťahuje turistov z celého sveta. Je to miesto, kde sa môžete ponoriť do fascinujúceho sveta pop-artu a spoznať život a dielo jedného z najvýznamnejších umelcov 20. storočia.

 

Tipy pre turistov:

  • Okrem múzea Andyho Warhola sa v Medzilaborciach oplatí navštíviť aj Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša z roku 1836 a Múzeum ikon.
  • V okolí Medzilaboriec sa nachádza Národný park Poloniny, ktorý ponúka krásne prírodné scenérie a možnosti turistiky a cyklistiky.
  • V letných mesiacoch sa v Medzilaborciach koná viacero festivalov a kultúrnych podujatí.
čítať viac
čítať menej
49.268616, 21.904674