Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Kapušiansky hrad, majestátne sa týčiaci nad obcou Kapušany, je jedným z najzachovalejších stredovekých hradov na Slovensku. Postavený v 13. storočí na kopci sopečného pôvodu, hrad slúžil ako strážca dôležitej obchodnej cesty a dodnes fascinuje návštevníkov svojou impozantnou siluetou a bohatou históriou.

História a architekúra:

Hrad bol postavený v rokoch 1280-1290 na príkaz uhorského kráľa Ladislava IV. Kumána. V priebehu storočí hrad prešiel viacerými prestavbami a rozšíreniami, ktoré mu dali jeho charakteristický vzhľad. Hradný komplex pozostáva z horného hradu s palácmi, vežami a kaplnkou, ako aj z dolného hradu s hospodárskymi budovami a opevnením.

Hradné múzeum a expozície:

V areáli hradu sa nachádza múzeum s rozsiahlymi expozíciami, ktoré približujú históriu hradu, život šľachty a rytierov, ako aj archeologické nálezy z okolia. Návštevníci si tu môžu prezrieť zbrane, brnenia, dobový nábytok, keramiku a iné predmety.

Podujatia a aktivity:

Kapušiansky hrad je dejiskom rôznych podujatí, ako sú hradné hry, koncerty, divadelné predstavenia a historické festivaly. Návštevníci si tu taktiež môžu vyskúšať lukostreľbu, mincovanie a iné stredoveké remeslá.

Prírodné krásy:

Hrad je obklopený krásnou prírodou Východoslovenskej nížiny. Návštevníci sa tu môžu vydať na prechádzky po lesných chodníkoch, oddýchnuť si v parku alebo si vychutnať panoramatický výhľad na okolité kopce a dediny.

Ubytovanie a stravovanie:

V obci Kapušany a okolí sa nachádza široká ponuka ubytovania v hoteloch, penziónoch a apartmánoch. Návštevníci si tu taktiež môžu vychutnať tradičné slovenské jedlá v miestnych reštauráciách a krčmách.

Tipy pre turistov:

  • Okrem hradu sa v obci Kapušany oplatí navštíviť aj rímskokatolícky kostol sv. Jakuba Staršieho z 14. storočia a renesančný kaštieľ z 17. storočia.
  • V okolí Kapušian sa nachádza viacero turistických chodníkov, ktoré vedú k najkrajším zákutiam Východoslovenskej nížiny.

V letných mesiacoch sa v obci koná viacero folklórnych festivalov a kultúrnych podujatí.

čítať viac
čítať menej
49.054984, 21.320434