Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Na úpätí Slanských vrchov, nad malebnou obcou Podhradík, sa týčia ruiny hradu Šebeš. Hrad, datovaný do 13. storočia, kedysi slúžil ako strážny bod na dôležitej obchodnej ceste. Dnes je Šebeš obľúbeným cieľom turistov a milovníkov histórie.

Hradný vrch s výškou 529 metrov ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Z vrcholu hradu sa môžete kochať panorámou Slanských vrchov, Šarišskej pahorkatiny a za jasného počasia dovidíte aj na Tatry.

História hradu Šebeš je opradená legendami. Podľa jednej z nich hrad postavil rytier Šebeš, ktorý sa zamiloval do krásnej dievčiny z Podhradíka. Láska rytiera a dievčiny bola zakázaná, a tak sa Šebeš uchýlil do údolia a postavil si hrad, aby mohol byť bližšie k svojej milovanej.

Hrad prešiel počas svojej existencie mnohými rukami. V 14. storočí ho vlastnil rod Perényiovcov, neskôr ho získali Bebekovci a nakoniec sa stal majetkom mesta Košice. V roku 1550 hrad dobyli a vypálili Prešovčania. Odvtedy hrad pustne a chátra.

Napriek chátraniu si hrad Šebeš zachoval svoje čaro. Návštevníci hradu si môžu prezrieť zvyšky hradných múrov, veže a paláca. V areáli hradu sa nachádza aj archeologická lokalita, kde sa dodnes uskutočňujú archeologické výskumy.

Hrad Šebeš je dostupný po turistickom chodníku z obce Podhradík. Cesta na hrad trvá približne 45 minút. Pre tých, ktorí hľadajú kratší výlet, je k dispozícii aj náučný chodník s názvom "Hrad Šebeš", ktorý začína priamo v obci.

Hrad Šebeš je tichým a pokojným miestom, ideálnym na oddych a prechádzky v lone prírody. Návšteva hradu vám umožní spoznať kus histórie a vychutnať si krásu Slanských vrchov.

Tipy pre turistov:

  • Hrad Šebeš je prístupný celoročne.
  • Vstup na hrad je voľný.
  • Na hrad sa dostanete po turistickom chodníku z obce Podhradík.
  • Pre kratší výlet je k dispozícii náučný chodník "Hrad Šebeš".
  • Na hrade sa nachádza archeologická lokalita, kde sa dodnes uskutočňujú archeologické výskumy.
  • Z vrcholu hradu sa vám naskytnú nádherné výhľady na okolitú krajinu.
čítať viac
čítať menej
49.001508, 21.356095