Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Na vápencovom brale nad obcou Kamenica, v malebnom regióne Šariš, sa majestátne týči hrad Kamenica. Jeho hrdá silueta, hoci poznačená zubom času, dodnes vzbudzuje obdiv a úctu.

Hrad Kamenica bol postavený v 13. storočí na ochranu dôležitej obchodnej cesty. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1306. V priebehu storočí hrad prešiel rukami rôznych majiteľov, medzi ktorými nechýbali ani významné šľachtické rody ako Bebekovci či Thurzovci.

Hrad zažil turbulentné obdobie, poznačené bojmi a dobýjaním. V 15. storočí sa stal útočiskom bratríkov, ktorí z neho podnikali výpady do okolia. V 17. storočí hrad vyhorel a odvtedy postupne pustol.

Napriek chátraniu si hrad Kamenica zachoval svoje tajomné čaro a romantickú atmosféru. Zrúcaniny hradu sú obľúbeným cieľom turistov a milovníkov histórie. Návštevníci sa tu môžu prechádzať po hradbách, obdivovať nádherné výhľady na okolitú krajinu a pokúsiť sa predstaviť si rušný život, ktorý sa tu kedysi odohrával.

V posledných rokoch sa na hrade Kamenica koná viacero aktivít zameraných na jeho záchranu a obnovu. Vďaka dobrovoľníkom a nadšencom sa hrad pomaly prebúdza k životu a opäť sa stáva dôležitým kultúrnym centrom regiónu.

Tipy pre turistov:

  • K hradu Kamenica sa dá dostať pešo z obce Kamenica po turistickom chodníku.
  • Vstup do hradu je voľný.
  • V obci Kamenica sa nachádza informačné centrum, kde sa dá získať viac informácií o hrade a okolí.

Návšteva hradu Kamenica je vhodná pre celú rodinu.

čítať viac
čítať menej
49.196010, 20.971567