Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Hrad sa nachádza v obci Divín na rozhraní Krupinskej výšiny a Lučenskej kotliny. Pre tých menších športovcov máme skvelú správu. Hrad sa nachádza na nevysokom pahorku priamo nad dedinkou.

Hrad Divín bol postavený medzi 12. až 13. storočím v gotickom štýle. Slúžil hlavne na pozorovanie a ochranu ciest v banskej oblasti. V našich písomných prameňoch sa spomína až okolo roku 1329. Podľa nich, ich postavil príslušník rodu Lošonciovcov z Lučenca. Hrad mu však dlho neostal, keďže sa chystal zradiť kráľa, avšak neúspešne. V roku 1469 ho Matej Korvín daroval Michalovi Orságovi. Hrad sa často posúval inému majiteľovi. Vlastnil ho aj Ján Nádašy Ongor a po jeho smrti ho vlastnil Žigmund Balaša. Okolo roku 1559 bolo vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami. Bohužiaľ, ani tieto opatrenia veľmi nepomáhali, keď hrad obiehali vtedy nemilosrdní a nebojácni Turci. Turci vydržali obliehať do roku 1593, no po neúspechu sa radšej stiahli. Hrad bol po čase vyrabovaný a v roku 1683 cisárske vojská hrad dobyli a zapálili. Podľa dejín posledným majiteľom hradu bol Imrich Balaša.

Hrad Divín sa nachádza priamo nad rovnomennou obcou, ktorá leží asi 20 km od mesta Lučenec. Pod hradom sa nachádza aj parkovisko, kde začína cesta na hrad. Parkovisko nájdete pri renesančnom kaštieli Divín. Cesta ide po červenej značke popri kostole. Celá cesta na hrad trvá asi 5 min.

čítať viac
čítať menej
48.448258, 19.533048

Umiestnenie

Slovensko
48° 26' 53.7288" N, 19° 31' 58.9728" E
SK
Foto
Video
Virtual
Hlasový sprievodca