Video

Video
Hlasový sprievodca
Virtuálna prehliadka
Detský sprievodca

Uprostred malebnej obce Gánovce, neďaleko Popradu, sa nachádza fascinujúci prírodný fenomén – Gánovské travertíny. Táto národná prírodná pamiatka uchvacuje návštevníkov svojou jedinečnou krásou a geologickou hodnotou.

Travertíny sú usadeniny z minerálnych vôd, ktoré sa vylučujú na povrchu a vytvárajú kaskádovité terasy a jazierka. V Gánovciach sa nachádzajú dva travertínové kopce – Hrádok a Veľký vrch. Hrádok je ľahšie dostupný a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Veľký vrch je chránenou zónou a vstup naň je zakázaný.

Gánovské travertíny sú významným archeologickým náleziskom. V travertínových usadeninách boli objavené kostrové pozostatky neandertálcov a pravekých zvierat, ako aj nástroje a predmety z doby kamennej. Tieto nálezy dokazujú, že oblasť Gánoviec bola osídlená už od pradávna.

Okrem archeologickej hodnoty sú Gánovské travertíny dôležité aj z geologického hľadiska. Travertínové usadeniny obsahujú rôzne druhy rastlín a živočíchov, ktoré žili v tomto regióne v minulosti. Vďaka nim sa dá presne rekonštruovať vývoj klímy a životného prostredia v tejto oblasti.

Gánovské travertíny sú obľúbeným turistickým cieľom. Návštevníci sa tu môžu prechádzať po chodníkoch, obdivovať krásu travertínových kaskád a jazierok a dozvedieť sa o histórii a geologickom význame tejto lokality. V obci Gánovce sa nachádza aj informačné centrum, kde sa dá získať viac informácií o travertínoch a okolí.

Tipy pre turistov:

  • Najlepší čas na návštevu Gánovských travertínov je jar a leto, keď je príroda v plnom rozpuku.
  • Vstup do areálu travertínov je spoplatnený.
  • V obci Gánovce sa nachádza viacero reštaurácií a penziónov, kde sa môžete ubytovať a občerstviť.
  • V okolí Gánovských travertínov sa nachádza viacero turistických chodníkov, ktoré vás prevedú krásnou prírodou Slovenského raja.
čítať viac
čítať menej
49.029977, 20.320458