Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch je najstarším zariadením tohto druhu na Slovensku. Sprístupnený bol už v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je celkovo rozmiestnených 24 expozícií, ktoré vás prevedú históriou a spôsobom života v tejto oblasti. Stavby prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu.
Svoje zastúpenie tu majú 4 druhy stavieb:
- obytné zrubové domy – napríklad dom chudobného roľníka z dediny Frička z roku 1887,
- hospodárske stavby – sýpky, stodoly a ďalšie,
- technické stavby – napríklad technické zariadenie na výrobu súkna,
- sakrálne stavby – napríklad drevený kostolík z obce Zboj.
Medzi najvýznamnejšie exponáty skanzenu patria:
Drevený kostolík z obce Zboj, ktorý sa nachádza na najvyššom bode skanzenu a tvorí tak dominantu celého areálu. Kostolík bol v obci postavený v roku 1706 a do Bardejovských Kúpeľov ho previezli po takmer 200 rokoch od jeho vzniku.
Drevený kostolík z Mikulášovej bol postavený v roku 1730 a v 19. storočí prešiel prestavbou. Do skanzenu bol prevezený v roku 1931. Túto udalosť symbolizuje aj nápis na tráme kostola. V kostole sa dodnes konajú gréckokatolícke bohoslužby.
Typologicky predstavuje drevený kostolík z Mikulášovej lemkovskú cerkvu južného typu. Podobné sakrálne objekty sa nachádzali aj v obciach Ondavka a Nižný Orlík, no tie sa, bohužiaľ, nezachovali.
Unikátne vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon. Zariadenie pochádza z Bardejova. Časť je z 18. storočia a časť z roku 1932.
Technické zariadenie na výrobu súkna. Zzariadenie slúžilo na spracovanie tkaniny do hustého súkna. Pochádza z Livola, časť z roku 1888 a časť z roku 1948.
Všetky objekty nachádzajúce sa v skanzene sú zariadené dobovým nábytkom a náradím. Jednotlivé objekty si je možné pozrieť aj prostredníctvom online prehliadky skanzenu.